“Відновлення через соціальне підприємництво”. АНАЛІТИЧНИЙ ЗВІТ: Етапи реалізації проєкту та стратегічні висновки

JA Європа є найбільшим постачальником освітніх програм у сфері підприємництва та у партнерстві з JA Грузія, JA Литва, JA Молдова, JA Україна та фондом We Share Forward реалізує  проєкт EU4Youth «Відновлення через соціальне підприємство» – Сприяння зайнятості молоді та суспільним змінам через соціальне підприємництво. Проєкт спрямований на розширення можливостей молодих людей віком 17–19 років у Грузії, Молдові та Україні шляхом надання знань та необхідних навичок, ресурсів для створення та підтримки соціальних підприємств, а також формування підприємницького мислення. У відповідь на соціально-економічну нестабільність, конфлікти та зростаючий розрив у навичках, ініціатива покликана сприяти підвищенню рівня зайнятості молоді, зміцнення стійкості громад та інклюзивному економічному розвитку. Завдяки поєднанню навчання у сфері підприємництва, наставництва, доступу до фінансування та міжнародної програми Pre-Accelerator, проєкт формує сприятливе середовище для успішного розвитку молодіжних соціальних підприємств. У підсумку, він відповідає ширшим цілям ЄС щодо зміцнення соціальної згуртованості, зменшення нерівності та просування зеленої та цифрової трансформації в регіоні Східного партнерства.

Аналітичний звіт проєкту «Відновлення через соціальне підприємство» представляє результати та основні висновки діючої регіональної ініціативи, яка зміцнює соціальне підприємництво, очолюване молоддю в Грузії, Україні та Молдові. Проєкт, що триватиме з 1 серпня 2023 року до 31 липня 2025 року, реалізується консорціумом партнерів, зокрема JA Європа, JA Грузія, JA Молдова, JA Україна, JA Литва та фондом We Share Forward, а також за підтримки Unknown Group, муніципалітету Гааги (ImpactCity) та INTEL. Ініціатива об’єднує досвід країн  Європи, щоб сприяти створенню інклюзивних, стійких бізнес-рішень під керівництвом молодих підприємців.

Проєкт складається з двох основних етапів. На першому етапі був проведений навчальний курс з соціального підприємництва в трьох країнах-учасницях (Грузія, Молдова та Україна). До участі залучили 2 293 студентів та провели підготовку 276 викладачів, які протягом року активно навчали учасників програми. Цей етап заклав основу для підвищення обізнаності, розвитку навичок та зміцнення потенціалу у сфері соціального підприємництва серед молоді в Грузії, Молдові та Україні.

На другому етапі проєкту реалізовувалася програма прискореного розвитку Pre-Accelerator, яка націлена підтримати практичний розвиток молодіжних соціальних підприємств. У рамках цього етапу 45 соціальних підприємств (по 15 з кожної країни) отримали грантовий фонд у розмірі 2 000 євро на компанію через механізм револьверного фонду, вперше запровадженого фондом We Share Forward. Крім того, ментори з різноманітних галузей надавали практичну підтримку студентським командам, допомагаючи їм удосконалити бізнес-моделі та підготуватися до масштабування. Загальна сума зібраних коштів у розмірі 90 000 євро дозволила підприємствам формалізувати свою діяльність, протестувати бізнес-моделі та розпочати шлях до фінансової та соціальної стійкості. Основна мета проєкту — забезпечити активний внесок новостворених соціальних підприємств у розвиток екосистеми соціального підприємництва в Грузії, Молдові та Україні, водночас сприяючи стабільному та стійкому економічному розвитку регіону.

Спираючись на стратегічний досвід JA Литва у сфері соціального підприємництва, проєкт також зробив внесок у розвиток партнерського навчання  та транскордонної співпраці. Зосереджуючись на ключових напрямах, таких як соціальна інтеграція, зелена економіка та розширення можливостей молоді, ініціатива сприяє реалізації політики ЄС та досягненню Цілей сталого розвитку ООН. Для забезпечення максимально довгострокового впливу проєкту, було запропоновано наступні ключові рекомендації:

  • Удосконалити політичну та правову базу для підтримки соціального підприємництва та молодіжних ініціатив.
  • Підтримати та зміцнити міжнародну співпрацю, а також підвищити обізнаність державного сектору щодо важливості взаємодії з екосистемами фінансового та соціального підприємництва.
  • Розширити доступ до змішаних і сталих моделей фінансування для соціальних підприємств.
  • Запровадити окрему лінію фінансування ЄС у рамках вже діючих програм для підтримки соціальних підприємств на ранніх стадіях розвитку та інклюзивні фінансові послуги у країнах Східного партнерства.
  • Інституціоналізувати механізми підтримки жіночих та молодіжних ініціатив з метою сприяння інклюзивності та інноваціям.
  • Посилити регіональне співробітництво через багатосторонні платформи для обміну знаннями.
  • Інтегрувати зелені інновації та інклюзивні бізнес-практики в національні стратегії розвитку.
  • Створити підтримуючу екосистему, що об’єднує освіту, підприємництво та інвестиції.
  • Сприяти розвитку державно-приватного партнерства для масштабування рішень, ініційованих молоддю, та їх узгодження з цілями сталого розвитку (ЦСР)
  • Підтримати розробку та впровадження навчальних курсів з соціального підприємництва, сталого фінансування та інновацій у заклади середньої, професійної та вищої освіти в межах регіону.
Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.