Як допомогти молоді стати успішними підприємцями?

*Джерело: Молодий буковинець

З початком нового навчального року у багатьох закладах профтехосвіти на заході України стартує 9-місячна програма навчання студентів основам підприємництва Junior Achievement. Однією із базових засад успіху цієї програми є участь у ній представників реального бізнесу в якості менторів.

Хто хоч раз в житті починав свій бізнес, точно стикався з проблемою відсутності поруч бізнесмена з досвідом, який би підказував, в який спосіб краще “розрулювати” складні ситуації. Адже креативність молоді та величезне бажання досягти перших успіхів у реалізації своєї бізнес-ідеї не може компенсувати відсутність досвіду, а отже і вберегти їх від прикрих помилок у бізнесі.

Ось тут і потрібен бізнес-ментор. В системі навчання підприємництву та фінансовій грамотності всесвітньої організації Junior Achievement, яка з минулого року стартувала в Україні, це обов’язковий елемент процесу навчання. Крім педагога, у навчальній програмі бере участь в ролі ментора успішний підприємець. Саме завдяки його порадам з власного підприємницького досвіду, бізнес-ідеї студентів втілюються в життя і починають приносити прибуток студентським міні-компаніям.

Звичайно, що для студентів це безцінна допомога у розвитку проєктів, які вони створюють в рамках навчання в програмі. А що ж отримують від такого спілкування самі ментори? В першу чергу, вони повноцінно розділяють радість успіху разом зі своїми студентами. Адже завдяки їхньому досвіду в бізнесі, своєчасним порадам, проєкти студентів стають успішними, а їхні студентські міні-компанії згодом перетворюються на повноцінні та успішні бізнеси. І з часом вже їхні колишні студенти можуть поділитися з ними власним досвідом чи запропонувати участь у спільному бізнес-проєкті.

Завдяки спілкуванню з молоддю підприємці покращать свої лідерські навики. Одна справа керувати людьми, яким ти платиш гроші, і зовсім інша справа, впливати на людей, які від тебе фінансово незалежні. Це завжди безцінний досвід управління командою. Крім того, це унікальна можливість спілкування з талановитою молоддю, яка надалі зможе долучитися до успіху вашого підприємства.

Під час цьогорічного європейського Форуму молодіжного підприємництва Gen-E 2022 у Таллінні, в якому вперше були представлені бізнес-команди з України, мої колеги запитали у бізнес-ментора з Естонії Хендріка Хіндова (Hendrik Hindov), який досвід він отримав від співпраці з програмою Junior Achievement, на що він відповів:

“Я ніколи про це не думав, але насправді зараз я отримую реальну допомогу від своїх колишніх студентів. Зараз багато з них є успішними підприємцями та менеджерами. Я завжди повторюю, що віддаю багато зусиль при роботі у програмі. Тому якщо хоч хтось з цих молодих людей отримає кращі можливості і успішне життя завдяки програмі, до якої я доклався, це означає, що я роблю правильну справу”.

Усвідомлення того, що ти як бізнес-ментор робиш важливу суспільну справу і твої знання та досвід вже використовують твої колишні студенти, вартує не менше, а можливо і більше, ніж чергова вдала угода. А твоя участь у подібних проєктах покращує твою репутацію, робить твоїх клієнтів прихильнішими до бізнесу, який не тільки заробляє гроші, а й приносять користь людям.

Між іншим, на думку бізнес-ментора з Естонії найбільшим випробування в процесі роботи в програмі було ставитися до студентів як до рівних, як до колег-підприємців. Але й водночас не забувати, що вони поки що лише студенти, без знань і досвіду, а їхні успіхи ще попереду. А в тому, що вони будуть, Хендрік не сумнівається ні на секунду.

“І як вишенька на торті: один із моїх студентів є засновником та генеральним директором британського стартапу, який динамічно розвивається. Крім того велика кількість учасників естонських студентських програм є успішними стартаперами (Zego and Sten Saar)”.

Дійсно, серед колишніх випускників програми Junior Achievement в Європі та світі доволі багато відомих бізнесменів та топ-менеджерів, серед яких зокрема, співзасновник компанії Amway Річард Девос, засновник мережі харчування Subway Фред Де Люка, колишня керівниця компанії Yahoo! Маріса Маєр, голова Європейського парламенту Роберта Мецола і колишній прем’єр-міністр Естонії Тааві Рийвас.

У нашої талановитої та креативної молоді є всі шанси вписати свої імена в цей список, а також розповісти про своїх менторів, які допомогли їм зробити перші кроки в бізнесі.

Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.