Упродовж 2024–2025 навчального року Junior Achievement Ukraine у партнерстві та за підтримки Міністерства освіти і науки України реалізувала низку комплексних освітніх ініціатив, спрямованих на розвиток цифрової грамотності, навичок штучного інтелекту, підприємництва та інноваційного мислення серед українських здобувачів освіти та освітян.
Йдеться про чотири ініціативи від JA Ukraine, які досягли національного масштабу й стали фундаментом для підготовки молоді для ринку праці майбутнього:
- Курс для педагогів «Microsoft Generative AI».
З січня по травень 2025 року JA Ukraine реалізувала навчальний курс для викладачів «Microsoft Generative AI», що мав на меті популяризувати технології генеративного штучного інтелекту в контексті професійного розвитку здобувачів освіти. Основою програми став курс Career Essentials in Generative AI by Microsoft and LinkedIn та онлайн-тестування на платформі EdApp.
До ініціативи долучилися 56 педагогів, з яких 49 освітян із 44 закладів освіти розпочали викладання курсу, а 37 з них успішно інтегрували матеріали у освітній процес. Загалом у курсі взяли участь 4734 здобувачі освіти, 4200 з яких пройшли успішно завершили навчання . Продовження програми заплановане на осінь 2025 року.
- Ініціатива Європейської Комісії «EU Code Week».
З жовтня 2024 року Junior Achievement Ukraine координує в Україні EU Code Week – загальноєвропейську громадську ініціативу, що сприяє розвитку програмування та цифрових навичок в освітньому середовищі. В межах дворічного проєкту, що реалізується консорціумом з понад 40 партнерів у Європі під керівництвом JA Europe, JA Україна виступає національним координаційним центром проєкту EU Code Week в Україні.
Під час першого циклу участі Україна долучила понад 80 000 учасників до 3365 заходів у 400 закладах освіти. Упродовж навчального року в межах ініціативи було проведено 7280 подій (з них 1863 – у 2025 році, 5417 – у 2024-му), які охопили понад 120 000 учасників.
Серед ключових досягнень:
- створення календаря цифрової грамотності для освітян;
- організація трьох регіональних хакатонів за участі 48 команд (загалом 224 учасники) та 35 менторів;
- команда «Тризуб» (Trident) перемогла у всеукраїнському хакатоні “Привіт, Майбутнє!”, та здобула призове місце у міжнародній ініціативі EU Code Week;
- запуск кампанії Girls in Digital з 5-ма спеціалізованими заходами (700+ учасниць);
- відбір трьох амбасадорок EU Code Week, які розвивають ініціативу в регіонах;
- участь у міжнародному челенджі Coding@Christmas (120 різдвяних занять з програмування для здобувачів освіти).
- Навчальний проєкт «EIT Deep Tech Talent Initiative».
З червня 2024 року Junior Achievement Ukraine бере участь у реалізації міжнародного проєкту «EIT Deep Tech Talent Initiative (DTTI)», який поєднує елементи штучного інтелекту, підприємництва та агропродовольчих технологій. Навчальна програма з двома напрямками – кодовий та некодовий – складається з 23 навчальних модулів, за допомогою яких здобувачі освіти вивчали життєвий цикл ШІ-проекту, відкрили для себе грамотність даних, досліджували концепцію «комп’ютерного зору» та аналізували зв’язок між проблемами, рішеннями та можливостями.
Програма охопила:
- 505 здобувачів освіти віком 16–20 років з професійно-технічних та вищих закладів освіти;
- 218 викладачів з 19 регіонів;
- 77 команд, які працювали над AI-рішеннями в агросекторі.
Результати:
- участь у Virtual Expo під час Gen-E 2025, де українська команда Mind Forge перемогла в номінації FoodTech Innovation Award з проєктом Foliage AI. Це ШІ рішення, що використовуючи машинне навчання та комп’ютерний зір, розпізнає види рослин і виявляє хвороби у них. Команда представила Україну на міжнародному заході у Афінах.
- проведення фінального пітчингу, на якому обрано три команди для участі у Молодіжному бізнес-дні в Києві.
- Girls Go Circular – цифрові та підприємницькі навички для дівчат.
Girls Go Circular (GGC) – це освітній проєкт, що фінансується ЄС і навчає дівчат віком 14-19 років з усієї Європи цифровим та підприємницьким навичкам за допомогою програми онлайн-навчання про циркулярну економіку. В основі проєкту лежить Циркулярний навчальний простір (CLS) – платформа онлайн-навчання, яка пропонує студентам можливість поглибити свої знання про циркулярну економіку, набуваючи при цьому цифрових компетенцій.
В Україні програма GGC впроваджується з 2022 року. Окрім використання онлайн-платформи, навчання відбувається шляхом проведення одноденних офлайн-тренінгів. Тренери JA Ukraine з отриманої методичної підтримки розробили освітні курси з циркулярної економіки для проведення відповідних тренінгів.
Досягнення за 2024–2025 навчальний рік:
- 2500 дівчат взяли участь у навчанні;
- 80 тренінгів у 70 закладах освіти;
- команда Ямницького ліцею Івано-Франківської області представила Україну на Форумі “Жінки та дівчата в STEM” у Будапешті з ШІ інструментом «Equal Prospects Hub», що боротиметься з гендерною нерівністю на ринку праці.
“Сучасна освіта України потребує глибокого розуміння цифрових технологій, штучного інтелекту, підприємництва та економіки. Ініціативи Junior Achievement Ukraine у партнерстві з Міністерством освіти і науки створюють міцну базу для формування таких знань у педагогів і здобувачів освіти. Ці проєкти готують молодь до викликів цифрової економіки та сприяють розвитку інноваційного мислення, що є ключем до побудови сучасної і конкурентоспроможної держави. З такими освіченими та активними громадянами Україна зможе впевнено дивитися у майбутнє.” – підкреслив Дмитро Завгородній, заступник Міністра освіти і науки України з питань цифрового розвитку, цифрових трансформацій і цифровізації.
“Спільні ініціативи Junior Achievement Ukraine та МОН України демонструють, як системна робота над цифровою освітою може забезпечити не лише академічне, а й практичне зростання молоді. Освітні проєкти, реалізовані у співпраці з Microsoft, Intel, LinkedIn, EIT, JA Europe та іншими партнерами, формують міцний фундамент для підготовки нового покоління українських фахівців, готових до викликів цифрової економіки. Україна вже сьогодні інвестує у майбутнє через освіту, інновації та можливості для кожного освітянина та здобувача освіти”, – розповів Юрій Токарський, Голова Junior Achievement Ukraine.