Навчання через практику: Табори підприємництва допомагають вчити молодь підприємництву

Випускники навчальних закладів часто стикаються з проблемою, коли не можуть отримати роботу через брак досвіду. А досвіду немає через відсутність роботи. Як розірвати це замкнене коло? Вочевидь треба отримувати реальну практику під час навчання. Дуже ефективним інструментом в цьому показали себе програми з Підприємництва від організації «Junior Achievement Ukraine».

«Програми з Підприємництва від JA – це можливість для молоді змінити напрям розвитку свого подальшого життя. Тут діти навчаються бізнес навичкам, а також змінюють мислення, вчаться думати як підприємці». Так описує особливість навчання у таборі Андрій Турак, директор з розвитку Junior Achievement Ukraine.

Починаються такі програми з дуже потужних і практичних Таборів Підприємництва, на яких учасники упродовж двох днів об’єднуються в команди, генерують і аналізують бізнес-ідеї, а потім презентують свої бізнес проєкти членам журі, і таким чином вчаться працювати в команді, створюють концепції продуктів та послуг і продумують способи втілення власних бізнес-ідей. І в такій цікавій формі молодь отримує потрібні знання та початкові навички для своєї майбутньої кар’єри.

Такі Табори Підприємництва пройшли протягом навчального року в різних великих містах України. А вже в червні 2023 року кілька таких заходів відбулися і в Київській області.


Табір підприємництва у Боярці, 6 червня 2023 року


Табір підприємництва у Броварах, 7 червня 2023 року


Табір підприємництва у Броварах, 9 червня 2023 року


Табір підприємництва у Кагарлику, 8 червня 2023 року

Табори Підприємництва в Київській області: 7 шкіл та понад 180 учасників

Київські табори підприємництва дещо відрізнялися від класичних. По-перше, вони проводяться в один день. А по-друге, розраховані на різні шкільні вікові аудиторії одночасно. Такі табори пройшли в Броварах, Кагарлику та Боярці. В загальному хвилею бізнес навчання було охоплено сім навчальних закладів. Участь у практичному навчанні взяли понад 180 учасників.


Знайомство з учнями під час Табору підприємництва у Кагарлику, 8 червня 2023 року

Всі табори проводилися в рамках звичайних пришкільних таборів. Програму адаптували більше до учнів різного віку згідно концепції роботи в пришкільних таборах, адже участь брали переважно діти, залучені в розважальних активностях, і хотілося їх інтегрувати плавно. Щоб вони не поверталися різко назад у навчання. Все відбувалося у більш розважальній формі і було менш інформаційно насиченим.


Групова робота у пришкільних таборах під час навчання від Junior Achievement Ukraine, місто Боярка

«Головним завданням цих таборів було сформувати у дітей, учнів шкіл, розуміння підприємництва і відчуття його цінності. Адже що таке підприємництво? Це ініціативність, це вміння знаходити рішення. Тому для нас було дуже важливо, щоб діти вміли працювати у команді, слухати один одного, шукати компроміс. І серед великої кількості ідей спільно обирати одну найсильнішу», – говорить про Табори Підприємництва в Київській області менеджер програм Junior Achievement Ukraine Єлизавета Міленіна.

Бізнес інтенсив: учні справляються на відмінно

В пришкільних таборах три з чотирьох заходів, які проводилися в Київській області, тривали пів дня, навіть не цілий день, тому було обмаль часу. В інтенсиві групової роботи діти генерували ідеї, дехто більш узагальнені, дехто досить глибокі. Вони швидко вчились прислухатися до думки одне одного, вибирати, яка ідея спрацює і потім шукали рішення, як це все представити.


Табір підприємництва зі школярами у місті Боярка, 6 червня 2023 року

Дводенні Табори Підприємництва в Україні організовуються Junior Achievement Ukraine в рамках навчальної програми з розвитку підприємницьких навиків «Компанія» і розраховані в першу чергу на старші класи шкіл та заклади професійно-технічної освіти. Це більш старша аудиторія, ніж була на таборах в Київській області. Тут учасниками виступили школярі від 6 до 11 класів. Тому важливою складовою тренінгів було показати перспективи підприємництва дітям різного віку і розповісти про те, які у них є можливості. Що для них працюють проєкти і організації, які хочуть щоб молодь себе якнайкраще реалізувала.


Діти продовжували роботу над проєктами і в укритті, місто Бровари, 7 червня 2023 року

«В молодшому віці у дітей менше страхів і комплексів, вони не бояться висловлювати будь-які свої ідеї. Ми завжди їх просимо не обмежувати себе, адже мозковий штурм — це про ідеї без меж, про свободу думок. І дуже цікаво, що молодші діти бувають креативніші, ніж доросліші. Тому що у доросліших часто вмикається стереотипне мислення, яке їм говорить, що ця ідея не актуальна, її не реально втілити, вона нікому не буде цікава, і так далі. А от молодші, вони ще цього не бояться. Вони не мають бар’єрів або комплексів про думку інших людей. Вони взагалі дуже активно і емоційно реагують на всі такі речі, вони дуже відкриті», – ділиться досвідом роботи з дітьми на Таборах Підприємництва Єлизавета Міленіна.

Соціальна активність – визначна риса нового покоління

Під час таборів діти представляли своє невеличкі бізнес проекти, і практично у всіх ідеях була соціальна складова. Будь-які, від благодійних внесків до конкретних продуктів або послуг. Наприклад, у ветеринарній клініці, яку учні хотіли започаткувати в одному з проєктів, мав обов’язково бути апарат, куди відвідувачі складали би використані пластикові пляшки. Натомість апарат би видавав безкоштовно воду або корм у мисочку для безпритульних тварин.


Одна з команд презентує власний проєкт під час Табору підприємництва, місто Бровари, 9 червня 2023 року

Табори Підприємництва є ефективним майданчиком для того, щоб розповісти дітям, що підприємництво – це потужний інструмент для реалізації власних амбіцій і ідей. Дуже важливо було донести дітям розуміння, що, власне, мале і середнє підприємництво – той прошарок, який буде відновлювати країну, і це ті люди, які будуть великими вкладниками в економіку країни. Тому реалізація себе в підприємництві може бути способом займатись тим, що їм цікаво, і разом з тим ефективно досягати результатів.


Групова робота над власними проєктами, Кагарлик

Далі буде: ще більше програм навчання підприємництву для дітей

Глобально Junior Achievement має величезне портфоліо, яке включає навчальні програми для дітей від 5 і до 25 років (від перших класів до університетів). Для Junior Achievement Ukraine ці Табори Підприємництва в Київській області є першими пробними активностями для залучення дітей молодшого віку, адже зараз організація переважно працює з учнями віком 15-17 років. Досвід виявився вражаючим, тому в планах організації є розширення кола освітніх проєктів для різних вікових категорій дітей. Вже цього літа, в співпраці з іншими громадськими організації буде проведено ряд Таборів Підприємництва для дітей шкільного віку в різних регіонах України, включаючи Київську область.

ДОВІДКА

Junior Achievement Ukraine – неприбуткова громадська організація, провайдер навчальних програм з підприємництва та фінансової грамотності для молоді. Організація є частиною всесвітньої мережі Junior Achievement, що веде свою діяльність з 1919 року у понад 100 країнах світу. Її місія – підготовка молоді до ринку праці, кар’єрного і особистого розвитку.

Громадську організацію Junior Achievement Ukraine створено у жовтні 2021 року. Першими учасниками її навчальних програм та тренінгів стали студенти і педагоги закладів Запорізької та Донецької областей. Після повномасштабного вторгнення, з вересня 2022 року програма стартувала у Львівській і Чернівецькій областях. З вересня 2023 року заплановано розширення ще на 6 нових регіонів – Вінницька, Івано-Франківська, Київська, Тернопільська, Хмельницька області та місто Київ – та відновлення діяльності у Запорізькій і Донецькій областях.

Проєкт фінансується Федеральним міністерством економічного співробітництва та розвитку Німеччини (BMZ) і підтримується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.