Розвиток молодіжного підприємництва – це ключ до створення інноваційного майбутнього

Матеріал вперше опубліковано на порталі Osvita.ua

Наталія Хлян, менеджерка проєктів JA Ukraine

 

Нещодавно мені випала нагода опинитися у складі делегації українських педагогів, які відвідали з навчальним візитом Естонію. Це була тижнева поїздка, під час якої 20 викладачів курсу підприємництва «Компанія» Junior Achievement Ukraine відвідали місцеві школи, пройшли інтенсиви у Estonian Business School, завітали на ярмарки молодіжного підприємництва, ознайомилися з практиками викладання Junior Achievement Eesti.

На мою думку, естонським колегам вдалося досягти успіху у впровадженні навчальних програмах з підприємництва завдяки трьом ключовим підходам: цікаві практичні заняття, використання досвіду ринкової економіки та міжнародна складова у навчанні.

Цікаві практичні заняття

Естонська система освіти вразила своїм сучасним підходом до навчання, акцентом на технологіях та індивідуальному розвитку учнів. Наприклад, під час відвідування однієї зі шкіл була нагода побачити, як застосовуються інтерактивні методи викладання, організований навчальний процес та які цифрові інструменти стали вже повсякденним явищем. Наприклад, рольові ігри, групові проєкти, кейс-метод та воркшопи, що сприяють більш ефективному засвоєнню матеріалу та залученню учнів у процес навчання. Також вже звичним для естонських педагогів, є використання сучасного та технологічного обладнання, яке допомагає краще візуалізувати інформацію на уроках. Віримо, що у найближчому майбутньому такі засоби навчання будуть доступні для кожного українського учня та студента.

У професійній школі у Вільянді, де також викладають курс «Компанія», досить цікавим було відвідування інноваційних майстерень для навчання учнів за різними професіями. Особливістю цього навчального закладу було те, що усі майстерні, в яких здобувають професії студенти, зокрема українці, обладнані сучасними та інноваційним обладнанням, що відповідають запитам роботодавців. Більшість українських педагогів працюють профтехах, тому відвідування цього закладу вони чекали найбільше. Незважаючи на те, що основна мета професійної школи є випуск висококваліфікованих фахівців, багато уваги приділяється і отриманню підприємницького досвіду. Завдяки йому формується розуміння, як реалізувати себе після навчання у сфері бізнесу, використовуючи набуті знання та навички.

Ярмарки молодіжного підприємництва також підпадають під канву саме практичного викладання курсу з підприємництва. Так, учасники учнівських мінікомпаній під час цих заходів представляють власні стартапи, власноруч виготовлені продукти та послуги, розроблені в рамках програми Junior Achievement. Саме такі ярмарки-виставки стимулюють творче мислення, розвивають навички реалізації бізнес-ідей, заохочують командну роботу, лідерство і допомагають покращити комунікаційні вміння та взаємодію в колективі.

Використання досвіду ринкової економіки

Постійне навчання педагогів як застосовувати практичний досвід ринкової економіки для викладання курсу з підприємництва відіграє важливу роль у формуванні бізнес-навичок учнів та студентів. Адже це сприяє не лише розширенню знань, але і натхненню для нових ідей викладання. Наприклад, представники банку SEB більш глибше розповіли педагогам про маркетинг, брендинг та особистісний брендинг, які впливають на впізнаваність та довіру до будь-якого бізнесу. А у Estonian Business School детально розповіли про механізми впливу медіа на свідомість громадян і роль пропаганди в сучасному суспільстві, які теж мають відбиток на роботі економіки.

Крім того, естонські колеги донесли, що важливим етапом впровадження курсу підприємництва є знання основ обліку. Адже завдяки цим знанням підприємець може аналізувати доходи та витрати, зрозуміти, де і чому він отримає прибуток, а де – збитки. Відповідно, ґрунтовні знання у сфері бухгалтерського обліку, фінансового планування є однією з запорук успішності навчальних програм з підприємництва.

Міжнародна складова у навчанні

Сьогодні успішна робота будь-якого бізнесу не можлива без розуміння основ і постійного моніторингу світової політичної і економічної ситуації. Вже зараз необхідно усвідомлювати, як глобальна нестабільність впливає на країни ЄС, та як це пов’язано з Україною.

Наша країна наразі має ряд викликів у вступному процесі до ЄС, які теж позначаються і на економічній сфері. Тому під час навчального процесу важливо доносити до здобувачів освіти, чому потрібно орієнуватися і у царині міжнародних подій, звідки черпати достовірну інформацію.

Підсумок

На мою думку, завдяки постійному обміну знаннями, вивченню міжнародних навчальних підходів вдається вдосконалювати навчальний процес, вносити інновації, цікавинки. Крім того, спілкування з колегами з інших країн і безпосередня участь у їх заходах стають джерелом нових ідей для власних занять. А креативність і енергія, які я побачила у естонських учнів, та які мають і українські здобувачі освіти, вкотре переконують, що розвиток молодіжного підприємництва – це ключ до створення інноваційного майбутнього.

Довідково: Junior Achievement Україна – член всесвітньої мережі Junior Achievement (https://jaworldwide.org), міжнародної неприбуткової організації, що навчає молодь підприємництву та фінансовій грамотності. Практичні навчальні програми Junior Achievement викладаються у понад 100 країнах світу, а в Європі охоплюють понад 4 мільйони учнів та студентів щороку. Починаючи з 2021 року, навчальні програми Junior Achievement “Компанія” та “Фінансова грамотність” доступні для впровадження і в закладах середньої, професійно-технічної та фахової передвищої освіти України. У 2024/25 навчальному році за програмами Junior Achievement навчається понад 10 тисяч молодих людей.

Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.