14 липня в Естонії завершився найбільший в Європі молодіжний Форум підприємництва Gen-E 2022. Захід об’єднав два щорічних конкурси: JA Company (Компанія) та JA Start Up (Стартап). Участь у ньому взяли понад 750 юних підприємців віком від 15 років з 41 країни Європи, а також відвідали відомі підприємці та перші особи Естонії.
Україна вперше була представлена на цьому представницькому заході. При чому одразу двома командами – одна представляла бізнес-проєкт на сцені серед 41 країн, інша – на стенді у ярмарці-виставці в Таллінні.
На згадку про відвідування українського стенду, який було розгорнуто на площі Свободи у Таллінні, Президент Естонії Алар Каріс отримав від Junior Achievement Ukraine символічний подарунок – власноруч створену картину в національному етностилі з надписом «Воля», авторства Дар’ї Козуб із Запоріжжя.
На своїй сторінці у Фейсбук Президент Естонії Алар Каріс написав:
«Дарія представляла усіх молодих українських підприємців, життя яких перевернула війна. Продаючи роботи молодих українських художників, вона передає меседж, що «ніщо не зупиняє інновації, навіть зброя чи ракети». Отримав від неї в подарунок картину з назвою «Свобода».
Ці слова у повній мірі можна адресувати, кожному члену українських команд, які як і Дарія Козуб і Таїсія Тимків через війну опинились у різних куточках Європи. Вони не здавалися, продовжували розвивати проєкти, які розпочали разом із JA Україна. Для участі у Форумі учасниці приїхали з різних країн Європи, щоб представити Україну та власноруч створені товари у національному етностилі, одну з яких і подарували на згадку Президенту Естонії.
Друга українська команда презентувала європейському журі свій бізнес-проєкт зі створення міні компанії з виготовлення та продажу українських продуктів харчування. Головним з них став український борщ, який нещодавно оголошено нематеріальною спадщиною ЮНЕСКО.
Цікаво, що учасники цієї команди лише в Естонії познайомилися один з одним і довідалися про проєкт Junior Achievement Естонія. Втім, прагнення проявити свої підприємницькі здібності та підтримка менторів проєкту допомогла команді не лише успішно запустити свою міні-компанію, а й заробити ще до старту Форуму близько 1800 євро.
«Українські студенти працювали дуже старанно. Лише у квітні ми з ними створили студентську міні-компанію, а на початку травня вони вже почали продавати свою продукцію. Їхня перша ярмарка була за межами Таллінну, у невеликому селі. Я трішки хвилювалась, бо не знала, як їх самих та їхні продукти сприйматимуть люди. Але за дві години вони продали все! Ми були дуже щасливі. Тому далі вони вже знали, що рухаються у правильному напрямку», – говорить викладачка Junior Achievement Естонія Епп Вод’я (Epp Vodja).
Один з учасників команди, яка готує і продає в Естонії український борщ зазначив, що вони дуже хотіли гідно представити Україну. «Незважаючи на те, що у нас було обмаль часу ми змогли завдяки підтримці викладачів Junior Achievement Естонія створити за два місяці свою студентську компанію і гідно представити Україну на європейському рівні», – говорить учасник української команди Нікіта Хмелевський.
Погоджується з Нікітою і СЕО Junior Achievement Україна Юрій Токарський:
«Ми дуже раді, що українські команди, не дивлячись на війну, яка триває в країні, змогли взяти участь у європейському Форумі молодіжного підприємництва в Естонії та гідно представити тут Україну. Для цього вони разом зі своїми менторами та бізнес-тренерами вчилися правильно оцінювати ризики та справлятися з труднощами, розвивали навички, необхідні для досягнення особистого успіху та росту, а також отримали необхідні знання та досвід налаштування бізнесу та управління власною хоч і міні-компанією. Це важливо не лише для молодих громадян України, а й для самої країни, економіку якої після Перемоги будуть відбудовувати саме такі енергійні та напрочуд підприємливі молоді люди, схожі на тих, що сьогодні представляють вашу країну на цьому європейському форумі».
Ввечері, 14 липня учасники європейського Форуму молодіжного підприємництва в Естонії почули імена переможців. У програмі “Компанія” перемогла компанія Microgreens з Греції, друге і третє місця здобули відповідно Drinkhalm з Австрії, Carducation з Німеччинни. У програмі Стартап місця розподілилися так: перше місце – hearNprotect з Великобританії, друге – Arkai з Бельгії, третє – Drug n Drop з Греції. Важливо зазначити, що більше 350 тисяч студентів по всій Європі щороку беруть участь в цій програмі, створюючи понад 30 тисяч міні-компаній.