Фінансова грамотність молоді – запорука успішного майбутнього України

Тема фінансів та правильного розпорядження ними викликає високий інтерес у сучасної молоді. 86% підлітків, віком від 11 до 18 років, вважають, що школа має давати знання з фінансової грамотності. Лише 30% школярів можуть похвалитися тим, що з ними говорять про гроші у школі. Інші ж зазначають, що це відбувається нерегулярно і рідко (45%), або ж узагалі школа не приділяє увагу цій темі (так відповів кожен четвертий опитаний підліток). Дані результати нещодавно представив НБУ після опитування молоді з фінансової грамотності. З одного боку, існує яскраво виражена зацікавленість з боку учнів на знання у сфері управління особистими фінансами, а з іншого – молодь не завжди може знайти ці знання у навчальному закладі. Як можна допомогти школам розвивати фінансові навички та підвищувати рівень фінансової грамотності власних учнів? Які можливості сьогодні є для навчальних закладів, що хотіли б розвивати напрям фінансової грамотності?

Відповідь на це питання має міжнародна навчальна мережа Junior Achievement (JA), яка вже понад 100 років опікується навчанням молоді у всьому світі. У 2023-2024 навчальному році український осередок JA Ukraine підготував нову навчальну програму “Фінансова грамотність” і пропонує її для впровадження у закладах загальної середньої, професійно-технічної та фахової передвищої освіти. Станом на початок липня 2023 року понад 170 закладів з 8 регіонів подали заявки на участь у новому курсі. Пілотну програму планують запустити у Львівській, Чернівецькій, Вінницькій, Київській, Запорізькій, Дніпропетровській, Полтавській областях та місті Києві.

У Вінницькій області 9 закладів професійно-технічної освіти подали заявки на участь у новому курсі «Фінансова грамотність» від Junior Achievement Ukraine.

Завершення навчального 2022-2023 року у пілотних Львівській та Чернівецькій областях

 

Навчальна програма «Фінансова грамотність» від Junior Achievement Ukraine – це практичний курс з управління особистими фінансами для молоді (15-19 років), що був розроблений фахівцями JA USA і адаптований провідними банками, страховими, фінансовими, консалтинговими компаніями до вимог українського законодавства. У березні 2023 року навчальна програма отримала гриф МОН.

Особливості курсу від Junior Achievement Ukraine

Відмінність курсу “Фінансова грамотність” Junior Achievement Ukraine від інших подібних програм в тому, що навчання відбуватиметься через практику.

«Теоретичний блок у класичному розумінні майже відсутній. Кожного заняття молоді люди вивчатимуть нові інструменти фінансової грамотності. Наприклад, учасники визначатимуть власні фінансові цілі, складатимуть план заощаджень, аналізуватимуть, де можна розмістити кошти, впорядковуватимуть особистий бюджет, розглядатимуть можливості інвестування коштів. При такому прикладному підході студенти JA зрозуміють особливості ринків депозитів, кредитів, страхування, інвестування тощо», – розповідає про навчальний курс «Фінансова грамотність» Віра Другова, менеджерка програм JA Ukraine.

Друга особливість навчальних програм Junior Achievement полягає у спільній роботі учнів на заняттях. Кожне практичне заняття передбачає різні види навчальних активностей, де потрібно працювати в команді, зокрема мозковий штурм, дискусію, проведення досліджень, розв’язування кейсів і т.д. Тобто, крім опанування самої фінансової грамотності, учасники розвиватимуть в собі так звані soft skills. Це і вміння працювати в команді, і розвиток лідерських якостей, і пошук та формування спільного рішення, і здобуття навичок презентації власних проєктів.

Третє – це наявність проєктних робіт. В кінці кожного блоку, яких протягом року буде чотири, передбачена підготовка та здача учнем індивідуальної проєктної роботи. Зокрема, за результатами навчання кожен учень розробить особистий план фінансових цілей, план заощаджень та інвестиційний план.

Четверта особливість – це навчально-методичне забезпечення курсу “Фінансова грамотність”. Буквально для кожного заняття прописані теми, хід уроку, завдання для групових занять, рекомендації для педагога щодо проведення занять, наявні презентації, готові тести для оцінювання. Також є відео-уроки, адаптована спеціалізована онлайн платформа для учнів і вчителів, яка дозволить продовжувати заняття навіть за умов дистанційного навчання. Партнери організації – MetLife, Citi Україна, iPlan.ua, Всеукраїнський бухгалтерський клуб «Баланс» – допомогли адаптувати міжнародний курс до українського законодавства та місцевих реалій. Комплекс навчально-методичного забезпечення надається безкоштовно навчальним закладам, що беруть участь у проєкті.

З метою якісного викладання педагогами курсу за матеріалами навчальної програми у червні 2023 року Junior Achievement Ukraine організувала безкоштовне сертифіковане навчання для майбутніх викладачів фінансової грамотності. Чотири дводенних інтенсивних тренінги відбулися у Львові, Чернівцях та Києві і їхніми учасниками стали 158 педагогів. 9 викладачів з Вінниччини пройшли навчання разом з колегами з інших регіонів у Києві. Навчання викладачів проходило при підтримці партнерів з Western NIS Enterprise Fund (WNISEF).

Сертифіковане навчання для майбутніх викладачів фінансової грамотності, Львів, 15-16 червня 2023 року

Сертифіковане навчання для майбутніх викладачів фінансової грамотності, Чернівці, 19-20  червня 2023 року

 

Сертифіковане навчання для майбутніх викладачів фінансової грамотності, Львів, 23-24 червня 2023 року

 

Сертифіковане навчання для майбутніх викладачів фінансової грамотності, Київ, 26-27 червня 2023 року

 

«Навчання охоплювало основні теми та практичні завдання програми, а професійні тренери ділилися власним досвідом та порадами щодо особливостей навчання молодих людей фінансової грамотності. Під час тренінгів вчителі самі фактично стають учнями, адже виконують ті самі завдання, які потім будуть давати дітям на уроках фінансової грамотності згідно навчальної програми. Це робиться для того, щоб педагоги змогли зрозуміти методологію викладання курсу і розширити свої знання у цій темі завдяки консультаціям з боку професійних тренерів» – розповідає Віра Другова про тренінги для викладачів.

Етапи навчального курсу “Фінансова грамотність” JA Ukraine
Програма “Фінансова грамотність” триватиме весь навчальний рік, буде інтегрована до навчального плану освітнього закладу, має 35 академічних годин і складається з чотирьох блоків.

У першій частині студенти вивчатимуть базу фінансової грамотності. В першу чергу йтиметься про зайнятість та дохід. Молодь аналізуватиме ринок праці, систему оподаткування. Учні зрозуміють різницю між номінальною і реальною оплатою праці. Визначатимуть власні фінансові цілі і способи заощадження коштів для їх реалізації.

Друга частина присвячена управлінню коштами. В ній йтиметься про бюджетування, раціональне споживання. Учасники зрозуміють, як навіть з незначними доходами можна побудувати позитивний грошовий потік, а також навчаться складати особистий бюджет і планувати власні витрати.

У третій частині учасники будуть знайомитися з такими категоріями як кредити, борги, кредитні картки. Студенти розглядатимуть різні види кредитів, кредитних карток, переваги і недоліки таких фінансових інструментів, зрозуміють особливості умов кредитування в різних фінансових установах.

Четвертий розділ програми присвячений плануванню майбутнього. Учасники розглядатимуть теми страхування з метою мінімізації ризиків. А також вивчатимуть різноманітні інструменти інвестування коштів.

«Курс «Фінансової грамотності» від Junior Achievement Ukraine актуальний, змістовний і прикладний. Він дає можливість учням опановувати теми управління фінансами у цікавий спосіб та надає їм знання та навики щодо того, як закласти фундамент свого впевненого фінансового майбутнього. Сподіваємося, що наступного року нашій організації вдасться охопити цією програмою практично кожен регіон України», – поділилась планами Віра Другова.

У планах організації JA Ukraine провести турнір з фінансової грамотності серед всіх учасників програми, де будуть визначені найкращі учасники, які опанували фінансову грамотність.

Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.