Молодь вчиться заробляти гроші

У Львівській та Чернівецькій областях з’явилися 44 “навчальні компанії”. Їх створили учні професійно-технічних закладів та профільних коледжів. Молодь вчиться вести бізнес з нуля. Вони вже продали свою першу продукцію. А дехто навіть не встигає відповідати на всі замовлення.

Навчальну програму з підприємництва “Компанія” запустила громадська організація Junior Achievement Україна. Вона входить до всесвітньої мережі JA Worldwide, що була створена у США в 1919 році. Що ж виготовляють наші хлопці та дівчата?

У Добротвірському професійному ліцеї заснували учнівську мініфірму, яка з екологічно чистих природних матеріалів виробляє предмети декору. Наприклад, до Різдва робили підставки для свічок та вертепи з горішків і мішковини.

“Під час теоретичних занять учні вивчають, як заснувати компанію, як вести бухгалтерію, як збути товар, — каже 49-річна Оксана Лотоцька, завідувачка філії ліцею у селищі Лопатин. — Крім того, учні мають можливість спілкуватись з реальним підприємцем, який закріплений за нашою компанією та є нашим ментором. Під час зустрічей він ділиться досвідом і дає поради.

Діти хочуть продати товар якнайдорожче, адже вкладають туди дуже багато праці. Але наше завдання — не заробити, а навчити, що таке бізнес”.

До учнівської компанії залучені п’ять учнів. Це 16-річні хлопці, які навчаються на другому курсі на слюсарів та будівельників. Кожен має свою функцію — генерального директора чи директора з реклами. “Усі учні — “директори”, щоб бути рівноправними в компанії, а також розуміти покладену відповідальність за певну ділянку роботи”, — каже пані Оксана.

А ось у Львівському фаховому коледжі харчової та переробної промисловості НУХТ студенти спеціальностей “Маркетинг” та “Облік і оподаткування” створили фірму з виготовлення екосумок зі спеціальних синтетичних ниток для плетіння. У виробництві не використовують шкідливих хімічних матеріалів, до прикладу — клей, а нитки згодом розкладаються і не забруднюють навколишнє середовище. Родзинкою екосумки є брелок з епоксидної смоли в поєднанні з сухоцвітами, а також національною символікою України. Одна така коштує приблизно 400 грн.

Натомість у Сокирянському вищому професійному училищі відкрили мінікомпанію, яка виготовляє мультивітамінні напої, сухі борщі й напівфабрикати. Займаються цим переважно майбутні кухарі-кондитери.

“Також заготовляємо чаї, — каже 38-річна Інна Кушнір, викладачка англійської мови. — Наші учні сушать яблука, груші, сливи, шкірку лимона й апельсина, перемелюють блендером, додають цукор і фасують у пакети. Потім цю суміш треба лише розвести у гарячій воді — і готово. Також учні приєдналися до волонтерів, які постачають сухі борщі для фронту”.

Для старту навчальна компанія купила три сушарки по 2 тисячі гривень та пакувальну машину за 3 тисячі. Щоб залучити кошти, випустили акції. Також допоміг один з місцевих військових. Інформація про продукцію швидко поширилася серед знайомих. Тепер замовлень так багато, що учні просто не встигають!

“Поки що лише покриваємо витрати. Щоб заробляти, потрібні більші виробничі потужності”, — додає пані Інна.

У Чернівецькому професійному ліцеї автомобільного сервісу відкрили мінікомпанію, яка робить турбопечі — їх відправляють на передову. Тут кажуть, що ринкова ціна такої “буржуйки” — приблизно 2000 гривень. Враховуючи, що їх безплатно роблять майбутні зварники, вартість виходить утричі нижчою. Наразі їхня робота — волонтерська, але після перемоги учні хочуть розвивати бізнес та отримувати з нього прибуток.

Навчальне підприємство у Золочівському професійному ліцеї теж працює на волонтерських засадах. Працівники займаються обслуговуванням автівок українських військових — від ремонту до тюнінгу. Після цього машини повертаються на фронт.

У Львівському вищому професійному училищі харчових технологій студенти виготовляють десерти в паперових скляночках. Смаколики зручно їсти під час прогулянки чи на роботі. У складі компанії — чотири дівчини, які навчаються на другому курсі за професією “Пекар-кондитер”.

“Нині наша програма запроваджена у Львівській та Чернівецькій областях, охоплює 37 професійно-технічних закладів та профільних коледжів. Це — 300 учнів 15 — 19 років, які створили 44 навчальні фірми”, — додає Віра Другова, кураторка. Додамо, що цей проект схвалено Міністерством освіти.

Джерело – тижневик Експрес №7 (10718) 16-23 лютого 2023 року
Інтернет версія – Експрес онлайн

Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.