Навчання цифрових і підприємницьких навичок через циркулярну економіку

Що таке циркулярна економіка?
Ніхто вже зараз точно не скаже, коли саме з’явився новий тренд в економіці – економіка замкненого циклу або циркулярна економіка.

Ця модель розвитку базується на відновленні та раціональному споживанні ресурсів. Система є замкненим циклом з максимальним скороченням, уникненням відходів, забруднень і викидів вуглецю. Залишки виробничих ресурсів використовуються для розробки нових продуктів. Також цій моделі притаманні процеси повторного використання, ремонту, відновлення чи переробки для мінімізації використання нової сировини.

Саме ця формула приходить на місце класичної схеми лінійної економіки за принципом «Видобувай / Виготовляй / Викидай». Тут сировина збирається та перетворюється на продукцію, яка в кінці свого життєвого циклу опиняється на звалищі.

Заміна лінійної економіки на модель із замкненим циклом передбачає системний перехід до стійкого економічного росту, що забезпечує зменшення екологічної шкоди.

Які навчальні підходи допомагають освоїти принципи роботи циркулярної економіки?
У Європі наразі набуває популярності такий напрямок розвитку природничо-математичної освіти як система навчання STEM. Завдяки їй діти розвивають логічне мислення та технічну грамотність, вчаться вирішувати поставлені задачі, стають новаторами, винахідниками.

Ліквідація гендерних стереотипів та підвищення обізнаності про можливості, які відкривають дисципліни STEM, мають вирішальне значення для зміни актуального сприйняття цифрової індустрії та дисциплін STEM серед дівчат і молодих жінок. Зусилля в цьому напрямку не лише сприятимуть формуванню більш інклюзивної Європи, але й відкриють інноваційні перспективи, що у свою чергу забезпечить кращі можливості для кожного.

Наразі у ЄС діє проєкт Girls Go Circular (GGC). Це нова програма для формування цифрових і підприємницьких навичок у рамках онлайн-програми навчання з економіки замкненого циклу. Цікаво, що цей проєкт направлений на підтримку дії 13 — «Заохочення жінок до участі в STEM » в рамках Плану дій Європейської комісії щодо цифрової освіти та сприяє усуненню гендерного розриву у цифровому та підприємницькому секторах Європи. За даними тієї ж Єврокомісії у 2021 році жінки становили лише 41% випускників у сферах науки, технології, інженерії, математики та 19% – у сфері інформаційно-комунікаційних технологій. За розрахунками експертів, збільшення участі жінок на ринку цифрових навичок, принесе європейській економіці додаткові 16 мільярдів євро щорічно.

Ініціатива Girls Go Circular розпочалась у 2020 році з пілотного проєкту в шести європейських країнах – Болгарії, Греції, Італії, Португалії, Румунії та Сербії. У 2021 році до проєкту приєдналися Угорщина, Північна Македонія та Польща; у 2022 році Girls Go Circular розширився ще на три країни – Литву, Словенію та Україну, збільшивши загальне охоплення до 12 європейських країн.

З 2020 року навчальний простір Циркулярного навчання значно розширився: два вступні модулі, 13 тематичних модулів, 12 мов і 60 000+ зареєстрованих користувачів. Тисячі учениць у +700 школах по всій Європі досягли базових вимог і закінчили навчальну програму Girls Go Circular.

Особливості навчальної ініціативи Girl Go Circular
Методологія проєкту GGC заснована на практичному досвіді, коли учнів залучають до різних видів діяльності, таких як онлайн-дослідження, підприємницькі рольові ігри або вправи на основі вирішення проблем.

Розроблена в рамках проєкту навчальна онлайн-платформа — Circular Learning Space (CLS) – надає учням можливість вибирати різні навчальні модулі за різними темами. Наприклад, електронні відходи, зміна клімату, їжа чи робототехніка. З одного боку запропоновані для виконання завдань інструменти допомагають опановувати цифрові навички. З іншого – акцент на економіці замкненого циклу дає знання про великі проблеми нашого часу. Завдяки такому поєднанню учні отримують можливість стати ініціаторами змін у сфері соціально-екологічних перетворень.

У циклічному навчальному просторі студенти беруть участь у таких заходах, як планування кампаній у соціальних мережах, створення макетів додатків та розробка бізнес-планів. Студенти можуть обирати між 13 тематичними модулями різного рівня складності – середній, просунутий або експертний. Усі навчальні модулі містять короткі відеоролики. Навчальна програма може підтримувати різні предмети: від англійської мови до громадянської освіти, від науки до економіки.

Успішне завершення навчальної програми дозволить учням отримати сертифікати, які підтверджують набуті ними навички та компетенції. CLS автоматично генерує та надсилає їх на електронні адреси з облікових записів учнів. Викладачі, які беруть участь у проєкті, також отримають сертифікат, яким визнаватиметься їхній внесок у досягнення гендерної рівності за дисциплінами STEM.

Вивчення циркулярної економіки в Україні
В Україні програма GGC впроваджується, крім використання платформи онлайн-навчання, шляхом проведення одноденних офлайн-тренінгів. Тренери JA Ukraine з отриманої методичної підтримки розробили навчальні курси з циркулярної економіки для проведення навчальних тренінгів для дівчат-підлітків віком 14-19 років.

На підтримку студенток, які постраждали від війни проти України, GGC переклали всі свої навчальні матеріали українською мовою, а у 2022 році в 4 українських містах були продені семінари.

Минулого року у програмі брали участь більше 100 учасниць з 4 міст. У 2023 році у тренінги з циркулярної економіки охопили більше 1000 осіб з Вінницької, Одеської, Тернопільської, Івано-Франківської, Сумської та Київської областей.

На початку грудня 2023 року українська команда дівчат НВК “Школа-гімназія Шептицьких” (м. Львів) з ідеєю робота WaterSafer взяла участь у Третому Форумі “Жінки та дівчата в STEM” відбувся у Брюсселі. Подію щороку організовує ініціатива Girls Go Circular у співпраці з Генеральним директоратом Європейської Комісії з питань освіти, молоді, спорту та культури (DG EAC). За останні два роки Форум зібрав понад 1 500 учасників, які визначили ключові заходи для подолання гендерного розриву в STEM та ІКТ, руйнування гендерних стереотипів та надання дівчатам можливості реалізовувати свої кар’єрні мрії в галузі науки та технологій.

На мою думку, навчальна ініціатива GGC дає можливість повірити в себе, і усвідомити, що точні науки можуть дати фундамент до успішної реалізації найсміливіших кар’єрних і бізнес амбіцій.

 

Ірина Демко, проєктна менеджерка Junior Achievement Ukraine

 

Публікація доступна на порталі Освіта.ua

Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.