Андрій Турак, директор з розвитку ГО Junior Achievement Ukraine
Останнім часом в Україні набувають популярності так звані учнівські ярмарки. Це відкриті події, під час яких учні, студенти представляють власні продукти, послуги, розповідають про бізнес ідеї і реалізовують готові товари відвідувачам. Такі виставки тільки починають набирати популярності в Україні і знаходяться на етапі розвитку в якості сталого явища в освітній і побутовій сферах.
Яка ж ситуація з учнівськими виставками-ярмарками у країнах Європи? Там досить розповсюджена практика організації міських і навіть міжнародних торгово-виставкових подій саме для учнів та студентів. Уявіть, центральна площа Вашого міста на цілий день перетворюється на справжній ярмарок, де можна придбати багато хендмейду – від екологічних господарських дрібничок до готових корисних страв. А виробниками є міні-компанії учнів чи студентів Вашого ж міста. Крім того, учасники, презентуючи свій товар чи ідею, можуть отримати цінні призи від партнерів чи спонсорів такої ярмарки.
Нещодавно відбулися дві міжнародні ярмарки в Австрії та Литві. Остання подія — це JUNIOR TRADE FAIR від Junior Achievement Австрія, під час якого відбулися виставка-ярмарок та презентація ідей. У березні 2023-го у такій події взяли участь 39 учнівські міні-компанії з Австрії, Литви, Фінляндії, Швейцарії, Чехії, Німеччини і Греції. Учасники навчальної програми здобули не тільки практичний досвід спілкування і продажів, але познайомилися з однолітками з інших країн, відчули себе відповідальними за власні бізнес-проєкти.
Ще один гарний приклад учнівської ярмарки – це International eXpo від ГО Junior Achievement Литва. Це триденний молодіжний підприємницький фестиваль. Його учасниками були не тільки литовські молоді підприємці, але і команди з сусідніх країн, в першу чергу учні та студенти, які і навчаються, і здобувають підприємницькі навички. Цьогоріч у ньому взяли участь більше 400 студентів з 5 країн. Це Литва, Латвія, Іспанія, Болгарія і Україна. Від нашої країни було 5 команд. Учні представляли свої проєкти у таких сферах як пошиття індивідуальних шоперів зі старого одягу, створення аксесуарів (пояси, манжети, клатчі) із залишків швейних матеріалів, виготовлення натуральних корисних цукерок, чай у запаяних стаканчиках без пакетиків та виготовлення ароматизованих еко-блокнотів із переробленого паперу. Остання міні-компанія здобула нагороду у номінації “Найкраща бізнес-ідея циркулярної економіки”.
Навчальний ефект від таких виставок полягає у можливості для учнів на практиці застосувати навики презентування продукції, продажів, ділового спілкування та перемовин. Завдяки міжнародному складу команд молодь також практикує англійську, знайомиться з студентами, учнями з інших країн, вчиться розуміти особливості закордонних ринків. Це сприяє всебічному опануванню ділових, підприємницьких і соціальних навичок.
В Україні у квітні місяці також планується учнівська виставка-ярмарка від громадської організації JA Ukraine. На жаль, через безпекову ситуацію учасників з інших країн у цьому році не очікується. Але команди з двох областей – Львівської та Чернівецької – планують представити власну продукцію широкому загалу. Це еко-шопери, предмети декору з натуральної сировини, діодні ліхтарики декоровані під обрану тематику, кондитерські вироби ручної роботи, корисні снеки, натуральні цукерки і батончики, ароматизовані еко блокноти із вторсировини, пазли-конструктори, дерев’яні та гіпсові вироби ручної роботи, прикраси з натурального каміння, гердани (силянки) з бісеру, аксесуари для одягу, в’язані сумочки та сумочки із вторсировини, брелки та торбинки з індивідуальним дизайном для порятунку тварин та інша цікава екологічна продукція. Така подія сприятиме розвитку підприємницьких навичок української молоді. Адже саме перед останньою стоїть непростий виклик відбудовувати і розвивати успішну процвітаючу країну.
Джерело – https://osvita.ua/blogs/88850/