Чому важливо розвивати фінансову грамотність молоді під час війни?

Віра Другова, менеджерка програм Junior Achievement Ukraine
 
В умовах воєнного стану ще більше загострилася потреба у здобутті актуальних знань у сфері управління особистими фінансами. Сучасна молодь є свідком цих подій і бачить, як це впливає на фінансову стійкість їхніх сімей. Чи змогли батьки сформувати фінансову подушку на випадок непередбачуваних подій, що дозволило б легше пережити турбулентність у перші місяці війни? Чи змогли вони захистити свої заощадження від високої інфляції? Чи застрахували власні майно та життя на випадок форс-мажорних обставин? Ці та інші питання виникають у дітей, і вони точно шукатимуть шляхи, як фінансово убезпечити своє доросле життя.
 
У кінці листопада 2022 року Національний Банк України опублікував результати дослідження індексу фінансової грамотності українців. Позитивним моментом є те, що за останні роки показник зріс до 12,3 балів проти 11,6 балів у 2018 році. Але він все ще залишається на досить низькому рівні, якщо порівнювати з європейськими країнами. Останній індекс – це лише 58% від максимального значення в межах дослідження, який сягає 21 балу, та є меншим від мінімального цільового рівня, рекомендованого ОЕСР (14 балів).
 
Результати дослідження показали, що найнижчий рівень фінансової грамотності є в українців, віком 18-19 років – лише 10,1 бала. Цей факт викликає занепокоєння. Молодь лише вийшла з-за шкільних парт, починає самостійне фінансове життя і недостатньо готова до непередбачуваних життєвих ситуацій. Які ж причини криються у такому невисокому рівні фінансової грамотності?
 
Перша – школа часто не готова забезпечити ґрунтовний рівень підготовки учнів у сфері управління особистими фінансам. Бо, або бракує хороших навчальних програм з фінансової грамотності у системі шкільної освіти, або виділяється недостатньо часу на вивчення цього предмету.
 
Друга – батьки в основному перекладають відповідальність за навчання дітей на школу. Це підтверджує інше дослідження того ж НБУ, де 79% українців вважають, що дітей мають навчити розпоряджатися коштами саме у школі.
 
Які ж шляхи вирішення цих питань? Давайте розглянемо доступні в сьогоднішніх умовах варіанти.
 
Для задоволення попиту на якісне навчання фінансової грамотності молоді можна запропонувати впроваджувати у школах міжнародні навчальні програми. Останні мають ряд переваг. По-перше, новітні навчальні методики, ефективність яких підтверджена великою кількістю успішних випускників. По-друге, багаторічний результативний досвід впровадження та викладання даних навчальних програм у освітніх закладах країн з різним рівнем економічного розвитку. По-третє, можливість адаптації навчальної програми під реалії кожного конкретного регіону.
 
У 2021 році в нашій країні розпочала діяльність Junior Achievement Ukraine як частина всесвітньої мережі JA Worldwide. Це одна з найбільших у світі та найбільш дієвих неурядових організацій, що працюють для молоді. Вона пропонує безкоштовні програми з фінансової грамотності, підприємництва та підготовки до ринку праці. Мережа щороку охоплює понад 10 мільйонів молодих людей у понад 100 країнах світу своїми навчальними курсами.
 
Навчальні програми з фінансової грамотності від Junior Achievement дають учням знання про заробіток, заощадження і управління коштами. Вчать бути свідомим споживачем і володіти навичками особистого бюджетування. Учасники курсу також розбираються, як сформувати фінансову подушку на випадок непередбачуваних ситуацій, мати позитивну кредитну історію, раціонально використовувати кредити, управляти ризиками і використовувати страхування для їх мінімізації, інвестувати кошти і сформувати оптимальний інвестиційний портфель.
 
Особливістю навчання за програмами Junior Achievement є активна роль менторів з приватного бізнесу та сфери фінансів, які підтримують учасників навчальних програм, допомагають їм отримувати актуальні знання та діляться своїм практичним досвідом.
 
Хочу коротко розповісти про вдалий досвід впровадження міжнародної навчальної програми з підприємництва “Компанія” в українських професійно-технічних закладах та профільних коледжах. Станом на січень 2023 року 37 навчальних закладів Львівщини та Буковини  впровадили цей курс в свій освітній процес. Учні створили 44 міні-компанії і продовжують активно та цікаво вивчати підприємництво. А саме отримують можливість  реально займатися підприємництвом: вони створюють власні учнівські міні-компанії, виготовляють реальну продукцію чи надають послуги, продумують, як і кому саме її продавати, шукають клієнтів та ринки збуту.
 
Підсумовуючи, зазначу, що впровадження навчальних програм з фінансової грамотності, що добре реалізовані у високорозвинених країнах, набуває ще більшої актуальності у сучасних умовах. Це свого роду крок у майбутнє, що дасть можливість українській молоді бути фінансово успішною, підготовленою до викликів дорослого життя, а також впевненою у своєму майбутньому за будь-яких обставин.
 
Джерело: www.osvita.ua
Ми використовуємо файли cookie, щоб персоналізувати вміст і рекламу, інтегрувати функції соціальних мереж та аналізувати наш трафік. Ми також передаємо нашим партнерам із соціальних мереж, реклами й аналітики інформацію про те, як ви користуєтеся нашим сайтом.